Kategorie

Producenci

Dostawcy

Jak spienić mleko na 5 sposobów

Jak spienić mleko na 5 sposobów

Każdy lubi chyba świeżo parzoną, aromatyczną kawę z mocno spienioną, delikatną pianką. Jak jednak spienić mleko, by uzyskać wyśmienity mleczny kożuszek, i czy jest to w ogóle możliwe bez pomocy profesjonalnego baristy? Okazuje się, że tak, i to aż na 5 sposobów! Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić pyszną mleczną pianę domowym sposobem.

Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez kawy – mocnej o poranku lub delikatnej, aromatycznej po południu. Dlaczego jednak mamy poprzestawać na zwykłej małej czarnej, skoro możliwe jest obecnie przygotowanie kawy jak z kawiarni bez wychodzenia z domu? Osiągniesz to poprzez idealne spienienie mleka, dzięki któremu kawa przygotowana domowym sposobem będzie smakowała jak przyrządzona u najlepszego baristy.

Spienianie mleka na 5 sposobów

1. Spienianie mleka za pomocą dyszy parowej

Jest to standardowy sposób spieniania mleka w kawiarniach, ale można też z niego skorzystać w domu, jeśli posiadamy ekspres ciśnieniowy. Jest on wyposażony w specjalną dyszę, która napowietrza i podgrzewa mleko, tworząc na powierzchni kawy idealną mleczną piankę. Jak spienić mleko za pomocą dyszy parowej? Wlej mleko do metalowego lub plastikowego dzbanuszka. Zanurz dyszę parową tuż pod powierzchnią mleka, następnie włącz ją i spieniaj mleko, wykonując koliste ruchy. Stopniowo zanurzaj dyszę głębiej, by podgrzać mleko znajdującej się niżej. Wyłącz dyszę, gdy poczujesz, że dbanuszek zaczyna parzyć.

2. Spienianie mleka za pomocą spieniacza do mleka: elektrycznego lub na baterie

Istnieje kilka rodzajów spieniacza do mleka: elektryczny, na baterie i ręczny. Wszystkie są niezwykle proste w obsłudze. W przypadku dwóch ostatnich wystarczy, że je włączysz, a następnie zanurzysz w garnuszku z mlekiem, tak by powstał wir, a dalej będziesz postępował tak, jak w przypadku spieniania za pomocą dyszy parowej. Spieniacz elektryczny dodatkowo sam podgrzewa mleko, w przypadku zaś spieniacza na baterie musisz pamiętać o wcześniejszym podniesieniu jego temperatury np. w mikrofalówce.

3. Spienianie mleka za pomocą spieniacza tłokowego (ręcznego)

W przypadku modeli ręcznych należy pamiętać o podgrzaniu mleka do temperatury ok. 65 stopni Celsjusza przed rozpoczęciem spieniania. Wlej następnie mleko do dzbanuszka i energicznie poruszaj tłokiem w górę i w dół do momentu wytworzenia się piany.

4. Spienianie mleka za pomocą słoika

Na powyższych sposobach arsenał pomysłów na samodzielne spienienie mleka się nie wyczerpuje. Kolejny sposób na spienienie mleka to bowiem… słoik! Wystarczy, że znajdziesz słoik, napełnisz go mlekiem (ale nie cały – musi w nim zostać miejsce na pianę), będziesz nim energicznie potrząsał przez około 30 sekund, a na końcu wstawisz do mikrofalówki, by podgrzać nieco mleko. Przelewając je do kawy, przytrzymuj łyżeczką pianę, by wyjąć ją na końcu.

5. Spienianie mleka za pomocą miksera lub blendera

Spienianie mleka w ten sposób niewiele różni się od ubijania piany z białek. Podgrzej wcześniej mleko do około 65 stopni, a dalej wiesz już, co robić. :)

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o spienianiu mleka?

  1. Najlepiej używać do spieniania mleka tłustego, które ma wysoką zawartość białka – im większa, tym lepiej będzie się pieniło. Najlepsze będzie zatem mleko z 3,2% tłuszczu, chociaż oczywiście możesz też używać mleka o niższej jego zawartości – będziesz się tylko musiał bardziej przyłożyć do jego spieniania.
  2. Po spienieniu bardzo dobrym pomysłem jest uderzanie dzbanuszkiem z mlekiem o blat stołu lub inną twardą powierzchnię, by pozbyć się pęcherzyków powietrza. Ich obecność tworzy nieprzyjemne wrażenie suchości oraz sprawia, że intensywny smak kawy jest mniej wyczuwalny.
  3. Dbaj o to, by nie przegrzać mleka! Jego temperatura nie powinna przekraczać 65–70 stopni Celsjusza. Uaktywnia się wtedy słodki, delikatny smak laktozy, który zanika, gdy mleko jest bardziej gorące. W ustaleniu odpowiedniej temperatury pomoże Ci specjalny termometr kuchenny.
  4. To, jak bardzo powinieneś spienić mleko, uzależnione jest od rodzaju kawy, którą przygotowujesz. Latte macchiato charakteryzuje się na przykład wysoką warstwą pianki, zatem powinieneś zwiększyć objętość mleka niemal dwukrotnie. W cappuccino wystarczy, że będzie to 50%, a w latte – około 30%. We flat white z zasady nie powinno być pianki, możesz ją zatem jedynie lekko napuszyć.
  5. Pobudź swój zmysł estetyczny! Latte art, czyli sztuka malowania na kawie wzorów za pomocą odpowiedniego sposobu wlewania mleka, pozwala na uzyskanie pięknych i fantazyjnych obrazków, dzięki którym picie kawy będzie nie tylko ucztą dla ciała, ale też dla oka! Możesz też użyć specjalnych szablonów pozwalających na uzyskanie skomplikowanych, a czasem zabawnych wzorów. Nie bój się też eksperymentować! Cynamon, wanilia lub czekolada – znajdź przepis na pyszną kawę z dodatkami i nadaj jej taki smak, jaki najbardziej lubisz!

Latte-art


Spieniacz do mleka – jaki wybrać?

Jak widzisz, narzędzi do uzyskania idealnej mlecznej piany jest wiele, czasem więc trudno zdecydować, co najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Dobieraj urządzenie w zależności od potrzeb – jeśli chciałbyś cieszyć się w domu kawą prosto jak z kawiarni, możesz zaopatrzyć się w profesjonalny ekspres ciśnieniowy, który dzięki dyszy parowej pomoże Ci uzyskać idealną piankę. Jeśli zaś wolisz prostsze rozwiązanie, które zamieni Twoje mleko w delikatną piankę w ekspresowym tempie i bez konieczności obsługi skomplikowanego sprzętu, doskonałym wyjściem będzie spieniacz ręczny.

Podczas dokonywania zakupu warto zwrócić też uwagę na dodatkowe cechy urządzenia do spieniania, takie jak pojemność dzbanuszka na mleko, materiał, z którego urządzenie jest wykonane (np. stal nierdzewna), dodatkowe elementy (np. wielowarstwowe dno termiczne zachowujące ciepło, wewnętrzna miarka pozwalająca ocenić poziom mleka) czy cechy ułatwiające użytkowanie, takie jak możliwość mycia urządzenia w zmywarce. Wszystkie te czynniki powinny mieć wpływ na Twój wybór, sprawiając, że będziesz mógł uzyskać idealnie spienione mleko, kiedy tylko zechcesz.

Podsumowanie – jak przygotować idealną kawę

Masz ochotę na kawę jak z prawdziwej kawiarni? Samodzielnie zmiel ziarna za pomocą młynka do kawy. Na rynku dostępne są młynki elektryczne oraz ręczne, które pomogą Ci pobudzić zmysły zapachem i smakiem ulubionego napoju. Potem zaparz ją w kawiarce – tak przygotowana kawa będzie miała intensywny aromat oraz głęboki, mocny smak. Na koniec nie zapomnij o ubiciu piany, korzystając z jednego ze sposobów przedstawionych w tym artykule. Mamy nadzieję, że pozwolił Ci on dowiedzieć się, jak spienić mleko do kawy domowym sposobem, z użyciem takich narzędzi, jakie aktualnie posiadasz – czy jest to zwykły słoik, czy profesjonalny ekspres do kawy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola są wymagane

Imię
E-mail: (Nie będzie opublikowany)
Komentarz: